Autoryzowany dealer Yamaha

Wiadomości Yamahy

7 października 2021

Nowy zakład Yamaha Marine Precision Propeller (YPPI) w Greenfield (Indiana) osiągnął w lipcu tego roku pełną zdolność produkcyjną

Nowy zakład Yamaha Marine Precision Propeller (YPPI) w Greenfield (Indiana) osiągnął w lipcu tego roku pełną zdolność produkcyjną. W nowoczesnej odlewni stosowane są zaawansowane roboty, co pozwala znacznie skrócić czas realizacji dostaw i skrócić czas produkcji o ponad 67 procent. YPPI może dzięki temu dostarczyć klientom ponad 100 000 śrub rocznie.

Yamaha przejęła firmę Precision Propellers, Inc. w roku 2008, a powstała w efekcie grupa YPPI jest jedynym producentem śrub ze stali nierdzewnej do silników zaburtowych Yamahy w Stanach Zjednoczonych. Cały proces odlewania śrub jest obecnie realizowany w zakładzie w Greenfield, natomiast zakład w Ritter (Indiana) będzie odpowiadał za procesy wykończeniowe po odlaniu. YPPI jest operatorem jednej z zaledwie dwóch odlewni śrub do silników okrętowych w USA i jedną z największych odlewni stali nierdzewnej na świecie.

„Bardzo się cieszymy, że mogliśmy w końcu uruchomić wszystkie formy odlewnicze w Greenfield”, powiedział Batuhan Ak, kierownik zakładu YPPI Greenfield. „Śruby są jednym z elementów zintegrowanych systemów używanych we współczesnych łodziach, a w nowym zakładzie mamy do dyspozycji wydajniejsze technologie produkcyjne, które podnoszą jakość przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji”.

YPPI posiada własną odlewnię, dzięki czemu może szybko reagować na zapotrzebowanie rynku. Inni producenci muszą polegać na źródłach zewnętrznych, przez co ich czas realizacji zleceń wzrasta dwu- lub trzykrotnie. Inwestycja YPPI w zakład Greenfield pozwoliła firmie zaspokoić popyt w krótszym czasie.

„Yamaha zbudowała zakład w Greenfield z myślą o dodatkowych mocach produkcyjnych – by zaspokoić dzisiejszy popyt, ale również po to, by przygotować się na przyszłość", powiedział Ak. „Jako kluczowi klienci wielu dostawców produktów pochodzących z USA, byliśmy na początku kolejki po surowce, których potrzebowaliśmy, aby dotrzymać tempa”.

Aby zwiększyć wydajność i produkcję, zespół YPPI wprowadził kilka nowych rozwiązań sprzętowych, w tym pierwszy w swoim rodzaju system wylewania, oraz wyższy poziom automatyzacji. Ta robotyzacja zakładu doprowadziła do utworzenia nowych stanowisk technicznych do obsługi sprzętu i technologii.

„Dla wielu osób robotyzacja procesu produkcyjnego oznacza likwidację miejsc pracy, tymczasem w przypadku naszego zakładu jest zupełnie inaczej”, mówi Ak. „Nie tylko zatrzymaliśmy wszystkich pracowników, ale musieliśmy utworzyć nowe stanowiska dla wysoko wykwalifikowanych techników, które obsadziliśmy odpowiednio przeszkolonymi pracownikami z naszego wewnętrznego zespołu. W efekcie poziom zatrudnienia po wprowadzeniu zmian wzrósł, a nie zmalał. Nasi pracownicy zarabiają teraz więcej, firma pracuje wydajniej i zwiększa produkcję. Bezsprzecznie jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron”.

Pracownicy YPPI mogą przejść szkolenia z zakresu obsługi procesów odlewniczych na miejscu. Mogą również rozwijać umiejętności specjalistyczne potrzebne również w innych branżach produkcyjnych. Oferujemy również najwyższy poziom świadczeń i konkurencyjne wynagrodzenia zaczynające się znacznie powyżej płacy minimalnej. Mając na uwadze koszty utrzymania się w Greenfield, daje to naszym pracownikom możliwość wygodnego życia.

„Najmocniejszym atutem pracy w YPPI jest kultura naszej firmy”, przekonuje Ak. „Nie jesteśmy zwykłym producentem. Dbamy o naszych pracowników. Działamy pod marką Yamahy w atmosferze rodzinnego zakładu. Inwestujemy w naszych ludzi, dajemy im możliwości rozwoju i nauki”.

Pierwszy obiekt YPPI o powierzchni 5110 metrów kwadratowych zbudowany na 11-hektarowej działce został oddany do użytku w lipcu 2019 roku. W przyszłości Yamaha planuje dalszą rozbudowę kampusu YPPI.

„Nowa odlewnia jest tylko pierwszą fazą wieloetapowego planu rozwoju Greenfield”, zdradza Ak. „Kolejne etapy będą dalej wspierać misję Yamaha U.S. Marine Business Unit, by być liderem rynku części do łodzi i integracji systemów, które ułatwiają i uprzyjemniają żeglugę naszym klientom”.

Śruby YPPI: perfekcyjne wykonanie zapewnia wyjątkowe osiągi na wodzie

Czy wiesz, że produkcja śrub okrętowych YPPI niewiele różni się od procesów stosowanych w przemyśle lotniczym? Prawidłowe funkcjonowanie łopat turbiny silnika odrzutowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pilota i załogi. Dlatego zespoły YPPI wymagają takiej samej dokładności i kontroli geometrii łopat przy produkcji śrub napędowych do łodzi. 

Podczas gdy inni producenci śrub napędowych stosują proces oparty na schematach, YPPI całkowicie dopasowuje śruby do oryginalnej specyfikacji projektowej każdego modelu, aby zapewnić najwyższe osiągi.

Robotyzacja procesu odlewania w zakładzie w Greenfield pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo niespójności w procesie odlewania i tym samym podnieść jakość produkowanych śrub.

To dzięki pracownikom YPPI dostarczane przez nas śruby napędowe nie mają sobie równych na rynku. Yamaha zbudowała zakład w Greenfield od podstaw, gwarantując przy tym utrzymanie obecnej załogi odlewni YPPI i zapewniając pracownikom niezbędne szkolenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie produkować wysokiej jakości śruby napędowe zapewniające najwyższe osiągi.

Montaż urządzeń odlewniczych w zakładzie YPPI w Greenfield dzięki koordynacji zespołu Yamahy

Duża część urządzeń odlewniczych, które znajdują się w nowym zakładzie YPPI w Greenfield, pochodzi od firm VA Technology i LBCC – dwóch zasłużonych dostawców z siedzibą w Sheffield w Anglii, światowej stolicy odlewnictwa. Pandemia COVID-19 wywołała opóźnienia implementacji sprzętu w nowej odlewni YPPI. Kiedy stało się jasne, że do uruchomienia zakładu w Greenfield na czas niezbędne jest sprowadzenie na miejsce przedstawicieli tych dostawców w celu montażu urządzeń, do akcji wkroczył szerszy amerykański zespół Yamaha.

„John O'Keefe z zespołu Yamaha Marine Government Relations pomógł w uzyskaniu od władz federalnych wiz pracowniczych dla przedstawicieli VA Technology i LBCC”, powiedział Batuhan Ak, kierownik zakładu YPPI Greenfield. „Jego pomoc pozwoliła nam uruchomić produkcję zgodnie z planem w lipcu i podkreślić podejście do biznesu wyrażone hasłem «One Yamaha»." Cały zespół Yamahy potrafi świetnie ze sobą współpracować w dążeniu do celu. Jesteśmy globalną firmą z ogromnymi zasobami i zaangażowanymi pracownikami, którzy bez wahania wychodzą poza codzienny zakres obowiązków”.

„W mojej ocenie to właśnie praca zespołowa jest jedną z największych wartości partnerstwa Yamahy i YPPI. Dealerzy i konstruktorzy współpracujący z Yamahą korzystają ze wszystkich zalet pracy z dużą, globalną firmą, jednocześnie czerpiąc korzyści z "rodzinnej atmosfery pracy" w relacjach biznesowych. Mówiąc wprost, Yamaha kultywuje kulturę współpracy, by dostarczać produkty najwyższej jakości”.